خانه / روانشناسی / اولین قدم برای شروع یک زندگی هدفمند چیست یاشروط لازم برای دستیابی به آرامش درونی ؟
زندگی هدفدار
زندگی هدفمند

اولین قدم برای شروع یک زندگی هدفمند چیست یاشروط لازم برای دستیابی به آرامش درونی ؟

متاسفانه، بیشتر ما، تنها، آگاهی مبهمی از اعتقادات و ارزش هایی داریم که تصمیم های روزمره ی مارا هدایت می کنند و تنها در مواقع بحران است که ارزش هایمان روشن می شوند.

بیشتر ما در زندگی خود به معنی و هدف علاقمندیم ولی تنها وقتی به آن توجه می کنیم که رویدادی همچون مرگ، بیماری، مشکل روابط، تغییر وضع اقتصادی، از دست دادن شغل و مانند این ها مجبورمان کند.
آن وقت است که میفهمیم در زندگی چه مهم است و ارزش وقت گذاشتن را دارد. آن وقت است که تلاش می کنیم ارزش های حقیقی خود را کشف کنیم.
پس موثر ترین شیوه ی زندگی، از تصمیمی آگاهانه برای داشتن زندگی هدفدار ناشی می شود، پیش از آن که مارا با رویداد های بیدار کننده مواجه سازد.

این  گام اول  است  هدف با روشنی آغاز می شود.
هدف با روشنی آغاز می شود و در واقع واضح و روشن بودن پیش نیاز هدف است. بیشتر کسانی که به خواسته ی خود می رسند، تصویر کاملا روشنی از هدف در ذهن خود می آفرینند، یا در مسیر آن پیش می روند.

پس راه عاقلانه ی صرف وقت و انرژی برای رسیدن به هدف، روشن کردن هدف ها و مقاصدی است که به خاطرشان زندگی می کنید و بعد از آن، نظم دادن به زندگی به تناسب آن هاست.

تنها چیز ها ی پایدار در زندگی کسانی که از آرامش درونی برخوردارند، اول روشنی اصولی است که با آن زندگی می کنند  و دوم هدف موثری است که در ما وراء ایشان قرار دارد.

ما در درون خود نیازمندیم که تجربه ای مثبت از خود داشته باشیم. شواهدی میخواهیم که باور کنیم آدم های خوبی هستیم و قرار است بهتر هم بشویم.
هدف احساسی از قدرت به ما می دهد و این باور را در ما تقویت می کند که همیشه چیزی هست که من قادر به انجامش باشم و این چیز نتایج زیادی به همراه دارد، چون من کاری می کنم که تفاوتی ایجاد نمایم.

روشن ساختن این که از زندگی چه میخواهیم، کمکمان می کند به نیاز من مهم هستم  و  زندگی ام تفاوتی ایجاد می کند  پاسخ دهیم.

گیل شی هی» در کتاب «رهیافته‌ها» (pathfinders) بیان می‌کند:
( رهیافته‌ها که هدفی دارند، تندیس‌های قهرمانانی نیستند که از بالای بینی خود نگاه افتخارآمیزی به دیگران می‌اندازند. بیشتر ایشان می‌گویند که شهر، مدرسه، عبادتگاه یا مملکت «دارد از بین می‌رود. این وظیفه‌ی من است که آن را بهتر کنم» اغلب اوقات هم این مردم، هدف یا پاسخ مناسب را می‌یابند.)

مسرت زندگی در داشتن هدفی است که عظمت آن مورد تصدیق شماست. وجود، پیش از بازگشت به خاک، می‌فرساید. وجود، که یک نیروی حیاتی است، مضطربانه و خودخواهانه از رنج و غصه‌ها گله می‌کند که چرا کیهان خود را وقف رضایت شما نمی‌کند» این سخنان جرج برنارد شاو در مورد هدف در زندگی‌ست.

ما نیازمند هدف‌دار بودن زندگی هستیم. هدف با روشنی آغاز می‌شود، یعنی با تصویر روشنی از آنچه می‌خواهیم. بیشتر ما همین را هم نداریم. در عوض، تصویر روشنی از آنچه «نمی‌خواهیم» داریم.

پیش چشم نگه داشتن تصویر چیزی که دوستش نداریم، توان ما را زایل می‌کند. هدف با روشنی آغاز می‌شود، و در واقع واضح و روشن بودن پیش‌نیاز هدف است.

بیشتر کسانی که به خواسته‌ای خود می‌رسند، تصویر کاملا روشنی از هدف در ذهن خود «می‌آفرینند»، یا در مسیر آن پیش می‌روند.

به سختی می‌توان روشنی هدف را در کشمکش زندگی حفظ کرد. در هر حال «این گام اول» است.

همچنین ببینید

راز زندگی قدیم و دلنشین

چه بر سر زندگی قدیم و دلنشین مان آمده است؟

بحرانی ترین خسارتی که به عنوان یک جامعه با آن مواجه شده ایم و ما …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *