خانه / روانشناسی / شما چه مشکلاتی را از خانواده به ارث برده اید؟
باورهای نادرست خانواده
باورهای خانواده

شما چه مشکلاتی را از خانواده به ارث برده اید؟

ما بسیارى از باورهاى مان را به شکل ناخودآگاه از خانواده مان کسب مى کنیم و انتخابهاى مهم در زندگى مان توسط این باورها شکل مى گیرد.

ما هرگز از خود سؤال نمى کنیم: «آیا این باور به من توان مى دهد یا نه؟» خیلى وقتها ما فقط در حال دنبال کردن جاى پاى افراد خانواده مان هستیم. اگر این رفتارها موجب شادى در ما شوند اشکالى ندارد، اما واقعیت اینگونه نیست. درد و رنج به ما منتقل مى شود. احساس گناه به ما منتقل مى شود. شرم به ما منتقل مى شود. آیا مشکلاتتان به خودتان مربوط مى شود یا از نسل قبلى به شما ارث رسیده است.

مادربزرگم به نگرانى مزمن مبتلاست. باور اصلى او این است که «اتفاقى ناگوار رخ خواهد داد.» مادرم هرگز اهل نگرانى نیست، اما نگرانى مادربزرگم به من منتقل شده است. خیلى وقتها من همان فکرهاى او را در سر مى پرورانم. ما نگرانى هایى یکسان درباره ى امنیت پسرم داریم. همانطورکه کاملا روشن است، سالها طول کشید تا متوجه شوم این ویژگى مادربزرگم به من منتقل شده است. او نیز این ویژگى را از پدرش دریافت کرده بود. حالا هنگامى که احساس مى کنم نگرانى سراغم آمده، اندکى توقف مى کنم و از خودم مى پرسم آیا واقعآ نگران هستم یا در حال رفتار کردن براساس باورهاى درونى ام هستم. به محض اینکه متوجه مى شوم جایى براى نگرانى وجود ندارد و فقط در الگوى خانوادگى ام گیر افتاده ام، مى توانم سراغ واقعیت بروم. هر بار که این حلقه ى واکنش خودکار را در خودم مى شکنم، آگاهى ام را ارتقا مى دهم. سپس خودم را از گذشته رها مى سازم.

برخى هرگز به این فکر نیفتاده اند. اما اگر باورهاى اولیه مان را به چالش نکشیم به عنوان افرادى معنوى هرگز رشد نخواهیم کرد. زندگى ما به سادگى هماهنگ با آنچه پدر و مادرمان خواسته اند پیش مى رود و ما هرگز از مرزها و محدوده هایى که در کودکى براىمان تعیین شده فراتر نمى رویم.

🔻به جاى گفتن این جمله که «نمى توانم این کار را انجام دهم.» باید از خودتان سؤال کنید: «چرا نباید این کار را بکنم؟ از چه چیزى مى ترسم؟» این سؤال گره هایى که دست وپاى شما را مى بندد، به چالش مى کشد.

▪️پرسیدن این سؤال که آیا در مسیر درست حرکت مى کنید ممکن است ساده به نظر برسد. بخش دشوار آن شنیدن پاسخ قلبى تان است.

🔸 ذهنتان ممکن است پاسخى متفاوت از دلتان به این سؤال داشته باشد. ممکن است به دلیل ترس مسیرى را که در آن قرار دارید ادامه مى دهید، اما دلتان دوست دارد در مسیرى دیگر حرکت کنید.

♥️ باید ذهنتان را ساکت کنید تا نداى دلتان را بشنوید. باید دلتان را بگشایید تا متوجه شوید عشق کجاست. اگر انتخاب کنید که به دنبال عشق و علاقه تان بروید، باید ساکن و ساکت باقى بمانید تا پاسخها را از روحتان بشنوید. اگر طورى در آب شنا کنید که سرتان از آب بیرون باشد بیش از دیدن تنها یک منظره چیز دیگرى نصیبتان نمى شود. جرأت کنید و به آبهاى عمیقتر وارد شوید، چرا که دنیاى جادویى در انتظارتان است.

بسیاری از ما باورهای اصلی خود را بررسی نمیکنیم تا متوجه شویم که آیا آگاهانه آنها را انتخاب کرده ایم یا نه .
هر هفته با افرادی ملاقات می کنم که میخواهند هنرمند یا نویسنده شوند ، اما مطمئن هستند که نمی توانند به آرزوهای خود برسند . هنگامی که درباره ی دلیل این مسأله در آنها سوال می کنم ، پاسخ می دهند که به اندازه ی کافی استعداد ندارند یا از تحصیلات کافی برخوردار نیستند .

💠آنها به دلائل شان ایمان دارند ، اما ایمانی به آرزوهای شان ندارند و هنگامی که ریشه ی این باورهای آنها را بررسی می کنیم ، متوجه می شویم که بیشتر وقت ها این باور ها از کسی به آنها رسیده که ” دوست شان داشته اند ” و این افراد به آنها القا کرده اند که در رسیدن به خواسته های شان نا توانند .

همچنین ببینید

راز زندگی قدیم و دلنشین

چه بر سر زندگی قدیم و دلنشین مان آمده است؟

بحرانی ترین خسارتی که به عنوان یک جامعه با آن مواجه شده ایم و ما …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *